Ergene’de 4 Ekim Dünya Hayvan Haklarını Koruma Günü Kutlandı

Ergene’de 4 Ekim Dünya Hayvan Haklarını Koruma Günü Kutlandı

Ergene'de ‘4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’ düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Ergene Belediyesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Haykonfed tarafından ‘ 4 Ekim Dünya Hayvan Haklarını Koruma Günü’ dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Tekirdag 1. Bolge Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Gökay İnal, Tekirdag Büyükşehir Veterinerlik İşleri Müdürü Özgen Manav, Haykonfed Genel Sekreteri Timur Ugan, Türkiye  Yerli Irklari Koruma Federasyonu Başkanı Doğan Kartay, Dohas Başkanı Gönül Sönmez  ve Ekibi, Kangal ve Zagar Irkı Köpekleri ile Katılan Dernekler, kadin cinayetine kurban giden hayvansever merhum Melek Şengül’ün acısını  paylaşan Kadin Cinayetleri Platformu, Hayvansever Gönüllüleri, Ulaş İllkokulu Müdürü Ögretmen ve öğrencileri katıldı.

Başkan Yüksel ‘Trakya’da ilk, Türkiye’de üçüncü olan sahipli ve sahipsiz ‘Hayvan Mezarlığı’nı Ergene’ye yaptık.

Ergene belediyesini yaptığı ‘Geçici Bakımevi, Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon merkezindeki sahipsiz hayvanları besleme etkinliğine katılan Başkan Yüksel, sokak hayvanlarına yönelik hayata geçirdiğimiz projeler ve ortaya çıkan memnuniyet bizim doğru yolda olduğumuzu göstermektedir. Sosyal belediyecilik anlayışıyla çalışmalarımız ve projelerimizle birlikte ekolojik dengenin korunmasını ve doğal yaşamı desteklemeye devam edeceğiz. Halkımıza söz verdiğimiz sokak hayvanları için 200 köpek kapasiteli modern bir geçici bakımevi, kısırlaştırma ve rehabilitasyon merkezini ilçemize kazandırmanın mutluluğu içindeyiz.  Ayrıca çok yakın zamanda hizmete girecek olan Trakya’da ilk, Türkiye’de üçüncü olan sahipli ve sahipsiz ‘Hayvan Mezarlığı’nı Ergene’ye yaptık.

Ayrıca unutulmamalıdır ki hayvan sevgisi; insandaki merhamet, yardımlaşma ve iyilikseverlik gibi duyguları geliştiren özel duygulardandır. Ergene Belediye Başkanlığı olarak çalışmalar kapsamında sokak hayvanlarının barınak ihtiyaçlarından beslenme ve su odaklarına kadar pek çok alanda hizmetlerimizi devam ettirirken, sosyal sorumluluk projeleriyle çok sayıda hayvan severin desteğiyle sokak hayvanlarına yönelik projeleri hayata geçirilmeye devam etmekteyiz.

Bu vesileyle hayvanların korunması konusunda herkesin gereken duyarlılığı ve sorumluluğu birlikte yerine getireceğine inanıyorum’ ifadelerine yer verdi.

Ergene'de ‘4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’ etkinliği Ulaş Hizmet binasında katılımcıların konuşmaları ile başladı.

Ulaş Hizmet Binasında startını alan etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Ergene Belediye Başkan Yardımcısı Ayça Çevikelli ‘ 4 Ekim Dünya Hayvan Haklarını Koruma Günü vesilesi ile bize muhtaç olan ve bizimle birlikte yaşayan yaşam ortaklığımız olan hayvanlarımız için farkındalık oluşturmak adına bu etkinlik kapsamında bir araya toplanmış bulunmaktayız.

Sosyal belediyecilik anlayışı ile kurulduğumuz günden bu yana sokak hayvanlarına yönelik projeleri bir bir hayata geçiren Ergene Belediye Başkanlığımız çalışmalar kapsamında sokak hayvanlarının barınak ihtiyaçlarından beslenme ve su odaklarına kadar pek çok alanda hizmetlerine devam etmektedir.

Sokak hayvanlarının beslenmesi konusunda Haykonfedin tüm Türkiye çapındaki Carefoursalar ile yapmış olduğu protokole istinaden tüketim süresi yaklaşan ürünler besleme yapılmak üzere toplanmaktadır. Ayrıca havaların soğuması ile birlikte çabuk bozulmadığı için, her gün  dört yerden alınan 600 kg civarında yemek artığı, Ergene Belediyesi görevlileri tarafından toplanarak barınakta ve barınak çevresinde belirlenen noktalarda düzenli besleme yapılmaktadır. İlçe genelinde ise hayvanseverlerin de desteğiyle  10 sabit besleme noktasında sokak hayvanlarının  yem ve su ihtiyaçları belediyemiz tarafından karşılanmaktadır.

Bunun yanı sıra belediye olarak standartlara uygun olarak hayvan barınağı inşa etmeye çalışıyoruz diyen Belediye Başkan Yardımcısı Ayça Çevikelli ‘ Barınağımızın kapasitesi 200 köpek barındırabilecek kapasitededir. Barınak projeleri kapsamında belediyemiz imkanlarıyla yapılan kedi evleri belirlenen noktalarda ilçe genelinde konumlandırılacaktır. Yaşam, bizim kadar onlarında hakkı anlayışı ile geleceğimizin teminatı olan çocuklara hayvan sevgisini aşılamak tek dileğimizdir ‘ ifadelerine yer verdi.

Kürsüye davet edilen Haykonfed Genel Sekreteri Timur Ugan hayvan haklarının yoğun bir şekilde ihlal edildiğine dikkat çekerek yasanın olmamasından dolayı hayvan hakları koruma dayanağının oluşturmadığını belirtti. Uygan ayrıca ‘ Hayvan hakları ihlallerine son verilmesi, hayvanlara yönelik işlenen suçların cezalandırılması şart.  Hepsinden önemlisi devlet gelecek nesiller yararına doğanın ve hayvanların koruma güvencesi altına alın maddesini anayasaya eklemesi gerekmektedir.  Anayasaya bu madde eklendiğinde o zaman gerçek anlamda uygulama alanında yasa olursa yaptırım gücünün artacağına inanıyoruz’ bilgisini kaydetti.

4 Ekim Dünya Hayvan Haklarını Koruma Günü etkinliği konuşmaların ardından Velimeşe Kiraz Dere deki geçici bakımevi ve kısırlaştırma rehabilitasyon alanına gidilerek burada barınan sokak hayvanlarını besleme etkinliği ile son buldu.

Bu sayfayı paylaşın
Bugün Edilen Ziyaret Sayısı: 937 | Toplam Ziyaret Sayısı: 2806762